Monthly Archives: februari 2019
Dans på Uddeholmsladan 2019
Ölandsveckan 2019
28
feb
Streaplers firar 60-år på Cinderella
27
feb
På onsdag den 6 mars så firar Streaplers sitt 60-års jubileum. Detta ombord på Viking Cinderella.
Två av bandets tidigare sångare (Curt Borkman och Towe Widerberg ) kommer att vara med och sjunga med bandet. Dessutom kommer Håkan och Göran Liljeblad, Bjarne Lundqvist och Gert Lengstrand att medverka på resan i rollen som tidigare medlemmar i bandet. Olle Jönsson från Lasse Stefanz kommer att hylla bandet genom att sjunga några av deras låtar. Konferencier är dansbandsprofilen Thomas Deutgen.
Värmlandsbandet Tommy Bergs
27
feb
Veberöds Dansgala 2019
26
feb
Dans på Norrviken i Augusti
25
feb
Ett besök på Pingskyrkans Second Hand
25
feb
I dag efter jobbet tog jag mig en tur till Pingskyrkans Second Hand för att kika efter lite skivor. Det ligger på Doktor Enwalls Väg 15 på stadsdelen Marieberg.
Öppettider är tisdagar 14.00 – 17.00 och lördagar 09.00 – 12.00
Här finner du allt en loppis skall ha. Glas och porslin, kläder och skor, möbler, tavlor, leksaker, skivor och filmer m,m
Det blev några cd med hem i kassen.
Lite humor
25
feb
BHonus med ny musik
24
feb
Bhonus som gjorde succé på dansgalan i Västerås har släppt en singel. Den heter ”Don’t worry baby”.
Grattis Ola
24
feb
I dag säger vi grattis till Ola Nordén i Hedins sm fyller 60 år.
Donnez spelar på MS-Gala
22
feb
Ny musik från Per Lundgrens
22
feb
Per Lundgrens har släppt en ny singel. Den består av två spår. ”Om du fångar mig” och ”Du (en sång till Sigrid)”
Solning på schemat idag
22
feb
Idag blev det lite sol i vanlig ordning på vårdcentralen. Det blir bättre och bättre med eksemet. Gäller att ligga i med att smörja med salvor också.
Idag har det kommit lite snö dessutom. Så det är ett vinterlandskap över Kristinehamn som ni kan se på den sista bilden som i vanlig ordning är tagen från våning sju dör behandlingsenheten för sol finns. Han precis med bussen som skulle ta mig vidare mot jobbet. Ha en fortsatt fin fredag.
Sol, sol, sol i de glimmande snår
22
feb
Sol, sol, sol i de glimmande snår. Ja så sjöng Trio med bumba i låten ”Spelolles gånglåt”. Och solen lyste som bara den i dag när jag började dagen med att fora till vårdcentralen för att få mig lite specialsol för mitt eksem.
Sedan bar det vidare till jobbet. Med ett sådant här väder går det lätt att jobba. Vädret påverkar en mer än vad man tror. Är det en dag med dretväder vill man hellre vara kvar i sängen och bra dega och se en bra film. Men sen tänker man på vilka goa kollegor och vilket bra jobb man har så går det mycket lättare. Vi är ett härligt gäng på jobbet. Högt i tak med med mycket humor.
Delger er lite bilder på dagen som varit.,
En tur till Bengans Loppis
21
feb
Nu var det ett tag sedan som jag var här. Så det var dags tyckte jag att ta bussen ut till Drevsta för att besöka Bengans Loppis.
Här kan du finna din nya inredningsdetalj för ditt hem, eller kanske något som bringar dig mot härliga gamla minnen. Besök Bengan´s Loppis för en upplevelse inom secondhand och loppmarknad utöver det vanliga.
Och här är det ordning och reda på saker och ring. På många loppisar och second hand så trycker man bara in en massa grejer utan att få struktur på det hela. Men inte här inte.
Som vanligt blev det ett gäng skivor med hem till samlingen. Alltid lika trevligt att göra nya fynd.
Foxie med ny singel
20
feb
Foxie har släppt en singel. Det är en riktigt klassiker som de spelat in. Den heter ”Good golly miss Molly”.
Ängby Park 2019
20
feb
Mjölby dansmara
19
feb
Dagens arbete: Vika kartonger
18
feb
I dag blev lite annat jobb än att sitta framför datorn och arbeta. Det kan vara skönt med lite varierande arbetsuppgifter. Dagens göromål bestod i att vika kartonger för visitkort för senare leverans till våra kunder. Man kan ju lungt säga att man fick in snitsen.
Med nya dansskor till Storfors
17
feb
Nu är jag redo med nya dansskor att bege mig mot Storfors och dansen med Hedins.
Dansskorna har jag köpt på dansshopen i Örebro. Jag var i behov av ett par nya skor som inte är så klumpiga. Så när jag i slutet av januari var i Örebro så blev det ett besök på dansshopen. Där hittar du ett stort sortiment av dansskor och danskläder. Dansshopen är specialister på dansskor och har ett otroligt stort sortiment. Med över 30 års erfarenhet så kan du som kund känna dig trygg. Och det var precis som jag upplevde mitt besök här. Otroligt proffsig hjälp. Vänlig personal. En butik som jag varmt kan rekommendera
Till dessa snygga skor blev det en vit skjorta med lite mönstrade detaljer på och en ett par otroligt snygga och sköna byxor från J Lindeberg. Det blev bara så helt rätt med dessa outfit.
Trevlig inramning av Eagelsdagen
16
feb
Större delen av dagen idag spenderades i Brogårdshallen där Kristinehamns Innebandyförening arrangerades ”Eaglesdagen”. En dag där hela föreningens verksamhet visades upp. Det spelades matcher hela dagen. Från knattematcher till seniormatcher. Då vi på MT Trading & Design AB är sponsorer till denna förening blev jag inbjuden som VIP-gäst.
Kristinehamns Innebandy >Eagels har under hösten haft ett sponsorlotteri där man knnat köpa en lott som privatperson eller företag. Tre priser finns i detta lotteriet. Där det ena priset var ett presentkort på 7000:- hos oss. Så detta var det dragning i denna dagen. Starkt jobbat av föreningen att för andra året i rad sälja slut på samtliga lotter. Eett hästjobb som heter duga.
Vi sponsorer blev bjudna på mycket goda hamburgare med potatissallad till. Sen fick vi till båda seniormatcherna presentation av tränarna som förklarade läget i de olika seniorlagen, Herrarna hade inför matchen chans att vinna serien och avancemang upp till div 2. Damerna läge var lite mer skrynkligt och kämpar för att inte åka ur division ett. Och med facit i hand kan man säga att man bjöds på två riktigt bra matcher.
Damerna mötte Hagfors där vinst gällde. Och här kan man använda en sliten reklamfras för triss. Plötsligt händer det. Tjejerna gjorde en urladdning som heter duga och vann med 6-2 Imponerade kämpaglöd och se hur alla i laget spelade för varandra. Grattis tjejer och samtliga inblandade för laget.
Herrarna skulle även de vinna över Nordmarken som de mötte. Och de såg ut att bkli en vinst också. Om det inte var för att Nordmarken kvitterade i den sista matchminuten. Sport är inte rättvist. Men de mötte ett riktigt bra lag. Men det kändes surt att förlora.
Ylva Petterson som förra året fick sin tröja hissad blev under dagen invald som hedersmedlem i föreningen. I år skulle åter en tröja hissas.
Under den andra periodpausen av herrarnas match var det dags för en ceremoni. Att hissa en tröja för en betydande spelare som varit verksam i föreningen. Förra året hissade man Ylva Pettersson tröja. Och nu var det dags att hylla åter en innebandyhjälte, nämligen Sara Kristoffersson.
Sara startade sin karriär i Kristinehamn, innan hon tog steget till eliten och bland annat vann fyra! VM-guld och blev utsedd till VM:s mest värdefulla spelare 2011. Föreningen kan inte annat än vara stolt!
Sammanfattningsvis blev det en mycket trevlig dag i Brogårdshallen. Riktigt kul att de hur väl genomfört detta var. Man har ju själv varit lite involverad då jag varit nmed och tagit fram programblad och affischer till dagen. Till Kristinehamns Innebandyförening har vi på MT Trading och design även tagit fram roll-uper, lotteritavla, sargreklam, sponsorskyltar och gravyr samt tryck på overaller.
Gränslös välgörenhetsgala
16
feb
Lunch på Mat i din vardag
15
feb
I dag blev det en utmärkt lunch på Restaurang Mat i din vardag. En fantastisk restaurang belägen i KCC. På lunchbuffén serveras tre rätter varav en är soppa. Här finns alltid ett vegetariskt alternativ, hembakat bröd och en spännande salladsbuffé. Till kaffet serveras hembakad kaka.
I matsalen är det dukat med levande ljus och möblemanget är en charmig blandning av gammaldags möbler. Maten serveras på allsköns vackra porslinsfat med olika motiv och stil.
De lagar all mat från grunden, och värnar om att erbjuda maträtter av råvaror som är i säsong. Allt kött är av svenskt ursprung.
Tjejerna som driver restaurangen heter Louise Frisk och Ida Vertergård. De har drivit verksamheten sedan 2010, då restaurangen gick under namnet 2i1 restaurang och café.
Detta är lite av ett favoritställe. Så jag rekommenderar ett besök här.
Jan-Åkes sista spelning med Expanders
13
feb

Nu på lördag den 16 februari gör Jan-Åke Glavén sin sista spelning med Expanders. Spelningen äger rum på Parken Gävle. Man väntar sig storpublik. Jan-Åke var med och startade bandet och har spelar med dem i mer än 30 år.