Kvällspromenad

25 jun

Här kommer lite bilder från en kvällspromenad i tisdags. Jag hade varit på ett styrelsemöte och tog tillsammans med min bror en skön promenad hem. Passerade bland annat Hacklehemsskolan där vi båda gått i skolan. Även vår far att gått på denna skolan. Så det var en del minnen som dök upp när vi genade över skolgården.























Publicerad: 2023-06-25 00:10:43

Trevlig studentfest hos Vera

24 jun

Här kommer lite bilder från en trevlig studentfest. Det var min chefs dotter Vera som tog studenten. Kvällen genomsyrades av otroligt god mat, trevliga gäster, vackert väder. Ja allt var på top. Tack Vera för att jag fick närvara och lycka till med dina fortsatta studier.




























Publicerad: 2023-06-24 00:13:10

IFK Ölme vann över Immetorps BK

23 jun

Här kommer lite bilder från IFK Ölmes match mot Immetorps BK. En match som Ölme vann med 5-3

























Publicerad: 2023-06-23 23:54:42

Med alla sinnen 2023

23 jun

Den 25 maj var jag i Brunskog för att representera FUB Värmland under Med alla sinnen”. “Med alla sinnen” på Skutboudden i Brunskog är en heldag för barn, ungdomar och vuxna med funktionsvariation. Det erbjöds en mängd olika upplevelser och verksamheter. Målning, slöjd, dans och teater, klappa djur, hatthörna och många fler aktiviteter fanns att prova på, besöka och delta i.

Arrangörer för dagen är Autismföreningen, FUB, Gammelvala Brunskog samt Studieförbundet Vuxenskolan Värmland.

En trevlig dag blev det. Många trevliga utställare som man språkades vid med.
Bland utställarna fanns förutom FUB, Parasport Värmland, Fritidsbanken, Autismföreningen, Hjälpmedelscentrum inom Region Värmland, Camp Nova som är en daglig verksamhet inom Kristinehamns kommun.

Som vanligt hade vi vädret med oss pch det var många besökare. Vi ses förhoppningsvis 2024 igen.


Publicerad:

En solig kväll i Karlstad

23 jun

En tisdagkväll i juni så var jag på ett styrelsemöte i Karlstad. Efter möter gick jag runt och tog bilder i det otroligt vackra vädret som Karlstad bjöd på. Karlstad är verkligen en mycket fin sommarstad. Njut av bilderna.































Publicerad:

Dansgodis med Junix i Degerforsparken

23 jun

Sista onsdagen i maj blev det en tur till Degerfors Folkets Park. Där stod Junix på scenen. Dessa härliga sörmländska grabbar som vet vad publiken vill ha. Vädret var som vanligt fantastiskt i Degerfors.

Klockan slog sex och bandet startade upp kvällen. Dansgolvet fylldes snabbt av glada dansare från när och fjärran. Det märks att Junix är populära. Mycket applåder efter varje låt. Något som banden inte är så bortskämda med idag.

Bland danspubliken fanns en kändis. Ole Hansen som spelat tillsammans med Kjell Andersson i Jontez. Han fick inte enbart dansa utan fick helt oplanerat kliva upp på scenen för ett gästframträdande i två låtar. Ole spelar annars i Kjellez.

Bugg, foxtrot blandat med lite gammaltjo. En härlig mix av låtar som publiken verkligen gillar. Jag har i tidigare inlägg dragit laguppställningen men kan göra det igen. Sven Malmberg spelar sax, följt och gitarr. Kjell Andersson spelar bas och sjunger. Sist men inte minst Gunnar Renvall som spelar klaviatur, dragspel och sjunger.

Sammanfattningsvis blev det en underbart trevlig kväll med Junix i Degerfors Folkets Park. Tack alla inblandade för en trevlig kväll. Vi ses på dansbanorna framöver.


Publicerad:

Varmt och trivsamt på Hova skivmässa

23 jun


Lördagen innan midsommar blev det en sväng till Hova. Där arrangeras det traditionsenligt skivmässa på Regnbågsskolan.

Vädret var som vanligt soligt och varmt. Det blev lite fina skivor med hem. Bland annat några fina vinyler med Streaplers.

På det stora hela blev det en trevlig mässa med trevliga säljare. När vi kände oss färdiga med mässan blev det lite lunch vid Hova Krog. Jag högg in på ett grillspett med fläskfile. Smakade mycket gott. Vid vägkrogen var det även lite loppis där jag handlade lite skivor också.

















Publicerad:

Fernandoz lockade till Cykelns dag

23 jun

Det blev en härlig fredagskväll vid Picassoudden när Fernandoz spelade upp inför sittande picknickpublik. I år firade evenemanget 26 år. Artister som gästat under åren har varit bland annat Hasse Andersson, Tommy Körberg, Linda Bengtzing, Lotta Engberg, Starboys, Svenne Rubins, Sten & Stanley, Martin Nilsson för att nämna några.

I år var det Fernandoz som för andra gången besökte Picassoudden. Bandet är ju vana att spela inför dansande publik. Men här får de chansen att spela för en publik som gillar deras musik men som kanske av olika anledningar inte ger sig ut till en dansbana.

Vädret var toppen. Solen lyste med all sin prakt och värmen kunde man inte klaga på
Ett sådant här evenemang är ju så väderberoende om det blir flipp eller flopp.

Sammanfattningsvis blev det en mycket trevlig kväll vid Picassoudden. Tack till Kristinehamns lokal-tv som är det företag som arrangerar Cykelns dag. Tillsammans med en rad olika företag gör dom det möjligt att hålla evenemanget gratis.


Publicerad:

Fastingen bjöd på strålande solsken

15 jun

I slutet av maj gick Fastingen av stapeln i Kristinehamn. Tre dagar fullspäckade med aktiviteter och upplevelser. Det bjöds på Axels Tivoli, knallemarknad, Harsprånget, Kaninjoggen, musikunderhållning för alla smaker samt massor av god mat såklart.

Fastingen har en mycket lång historia bakom sig. Marknaden överflyttades till Kristinehamn från Karlstad 1686. Där samlades köpmännen från Göteborg, bruksägarna från Värmland och Dalsland, bergsmännen från Färnebo och allmogen från de omgivande bygderna. Där avslutades de affärer som blev bestämmande för det påföljande årets priser och konjunkturer på järnmarknaden. Köpmännen köpte järn i förskott efter uppgjorda priser för nästkommande år med bestämda priser per enhet, så kallade förlag. Klarade inte bruksägarna ekonomin, eller gjorde felaktiga kalkyler, gjorde de konkurs vilket inte var ovanligt. Vanligtvis övertog då köpmännen bruket, eller försålde det. Järnkontoret deltog i affärerna för att stödja bruksägarna. Under avregleringen på 1860-talet kom dess egentliga betydelse att försvinna och den upphörde 1903. Marknaden innebar också ett nöjesliv, som fortsatt intill nutid i det som kallas för Fastingen. Idag är Fastingen en ren nöjesfestival

Här följer lite bilder från Harsprånget. Det är ett stadslopp. Gå, lunka eller löp i centrala delarna av Kristinehamn. Trevligt stadslopp med mycket publik som hejar på längs vägen.
Även lite på folkdanslaget och Dragspelsklubben som underhöll. Även bandet Rockerz underhöll med härlig musik.


Publicerad: 2023-06-15 23:30:30

LBC firade 20

14 jun

I år fyller värmländska LBC Logistik 20 år. Det firades ordentligt med utställningar, öppet hus, aktiviteter för barnen bland annat. Bland utställarna märktes Volvo, Scania, Convoy Parts, Cirkle K, MT Trading och Design för att nämna några. Vädret var verkligen på topp. Efteråt blev det en fika på stan



















Publicerad: 2023-06-14 23:48:29

En fika vid Berget i Degerfors

14 jun

En söndag i början av juni blev det en sväng till Kulturcentrum Berget i Degerfors för en liten fikastund. Berget i Degerfors drivs av en förening för att bevara de gamla
arbetarbostäderna från 1800-talet. I närheten hittar du naturreservatet Sveafallen. Året om arrangeras en rad olika evenemang för alla åldrar. Du hittar också lokalt hantverk och Café här.
Det blev en glass och lite dricka.























Publicerad:

IFK Ölme vann över IFK Kristinehamn

13 jun


Jösses vilken skön derbyseger det blev mot IFK Kristinehamn. Jämn match där Ölme skapar de flesta lägena. Seriefavoriterna IFK Kristinehamn får ett rött kort på deras målvakt och Ölme får en straff som Reza sätter stensäkert i målvaktens hörn. Det blev förestens matchens enda mål. I och med detta har Ölme hela fem raka segrar i division 6 Värmland östra herr. Underbart var namnet hur som helst.














Publicerad: 2023-06-13 23:53:01

På FUBs framtidskonferens

12 jun

I maj höll FUB för första gången en Framtidskonferens i Stockholm. Vad händer i omvärlden och vad ser vi i framtiden? Ja det kan man undra. Lokalföreningar och länsförbund var inbjudna att närvara på konferensen som hölls på Clarion hotell Skanstull i Stockholm. En riktig trevlig inspiration och kunskapshelg för oss som jobbar i FUB.

Från Värmland var det jag och en kvinna som heter Marianne Arnoldssotter som åkte. På plats var även Linda Hansen Grundel som sitter med i förbundsstyrelsen, även hon från Värmland.

Åkte tåg dit på fredagseftermiddagen. På kvällen blev det mingel och lite arkadspel. Kul att träffa personer i andra föreningar och utbyta erfarenheter och tankar.

Lördagen började med en fantastisk frukost som får högsta betyg. Det kunde inte bli en bättre start på dagen. Sedan var der dags för lite workshops som var mycket intressanta.
Trevligt att få delas in I grupper och få höra lite hur de arbetar i sina föreningar.
Lunchen var liksom frukosten magisk. Högsta betyg. När dagen var slut tog jag och Marianne en liten promenad ner till Hammarbyhamnen. Efter att man suttit still hela dagen var det skönt med en promenad.

På kvällen var det bankett. Innan tog vi oss en uppfriskande drink i hotellbaren.
Sen var det dags för trerätters middag. Efter detta blev det uppträdande av artister från Funkisfestivalen som är en Melodifestival för personer med intellektuell funktionsnedsättning. De gjorde ett strålande framträdande. Efter middagen var det dags för Melodifestivalen på storbildsskärm. Och med det berömda facit i hand så gick det ju bra för Sverige. Nöjd och glad efter Lorens seger somnade jag gott i hotellets sköna säng.

På söndag gick jag upp redan klockan sex och tog mig en stärkande och skön promenad. Det var jätteskönt och så lungt och stilla. Stockholm hade liksom inte vaknat till liv än. På min promenad fann jag bland annat en dansbana. Trevligt.

Efter en stärkande frukost blev det föreläsning. Tjarls Metzmaa som bland annat driver Civilsamhällespodden föreläste om föreningsarbete. Tjarls har sedan 2008 engagerat sig lokalt, regionalt och nationellt och arbetat över 76 år inom olika föreningar.

Sedan blev det att lyssna på framgångasagor från olika föreningar runt om i Sverige. Intressant att höra hur de gjort för att till exempel få fler medlemmar. Efter lite sammanfattning blev det åter igen en fantastik lunch. Sedan var det dags att bege sig mot centralstationen och tåget hem mot sköna Värmland. Tack alla inblandade för en mycket trevlig och givande helg.


Publicerad: 2023-06-12 00:05:49

Här kommer årets nomineringar till Guldklaven 2023

11 jun

Här kommer årets nomineringar till Guldklaven 2023!
Årets Dansband
Casanovas
Fernandoz
Lasse Stefanz

Årets Låt
Där jag hänger min hatt – Lasse Stefanz
Fredrik Sonefors, Kim Vadenhag, Sonny Fahlberg
För evigt – Xplays
Patrik Rasmussen, Anna-Klara Folin
Så kommer känslorna tillbaka – Casanovas
Mikael Karlsson, Henrik Sethsson

Årets Album
En natt på stan – Highlights
Nu tar vi nya tag – Fernandoz
Skön style – Donnez

Årets musiker
Max Lindqvist –Donnez
Patric Silén – Expanders
Per Lundin – Streaplers

Årets Vokalist
Anders Nordlund – Fernandoz
Carolina Skaarup Lagerborg – Callinaz
Lars ”Lunkan” Lundgren -Perikles
Maria Persson – Blender
Olle Jönsson – Lasse Stefanz

Röstningsperiod: 2 – 9 juli; alla kategorier.
Årets dansband och låt, fortgår röstningen till under sändningen 16/7.
Mer info kommer snart.


Publicerad: 2023-06-11 21:49:47

Sommarfeeling med Bakkens

10 jun

Nu har Bakkens släppt en sommardänga. Det är låten ”Denna sommar skall bli vår”. Låten är en cover som bandet Chivaz tidigare spelat in. Denna gång är det Arnes härliga Skånska som kryddar denna somriga hit. Man blir alltid på så glatt humör när man hör Bakkens. Ett härligt arrangemang med lite vågor och måsar i bakgrunden som skapar sommarfeeling. Helt klart ett låt som får platsa i min playlist bland sommarlåtar 2023. Bra jobb som alltid Bakkens.


Publicerad: 2023-06-10 22:59:37

Grattis Danmark

5 jun

I dag säger jag stort GRATTIS till alla mina danska vänner på er grundlovsdag.
Danmarks grundlagsdag firas till minne av Danmarks första grundlag, Danmarks rikes grundlag, som undertecknades den 5 juni 1849. Även 1953 års konstitution antogs denna dag. Varje år firas dagen med att olika politiker håller tal runt om i landet, då dagen ofta också ses som ett firande av den danska demokratin. Då Danmark inte har någon egentlig nationaldag är grundlovsdagen det närmaste man kommer. Dagen används också som Fars dag i Danmark.


Publicerad: 2023-06-05 00:01:58

IFK Ölme vann över Nykroppa AIK

2 jun

Reza Shirazi blev målkung när Ölme vann fredagens match mot Nykroppa AIK med 2-4. Shirazi svarade för samtliga mål i protokollet. Första målet kom redan efter tre minuter på en straff
där han distinkt läckert placerade in bollen bakom Nykroppas målvakt. I den 23:e minuten kommer 0-2. Nykroppa reducerar i 33:e minuten till 1-2 som blir halvtidsresultatet.

Andra halvstartar startar med mål av Ölme i den 47:e minuten. i den 67:e ökar Ölme på till 1-4 och glädjen är total. I den 87:e minuten gör
Nykroppa 2-4 men kommer inte närmare än så. På det stora hela en mycket bra insats av Ölme som var det bättre laget sett över 90 minuter. Nu är det ”bara” fortsätta i samma anda kommande matcher.
































Publicerad: 2023-06-02 23:57:34

IFK Ölme besegrade Woodys på bortaplan

1 jun


Ölme vann måndagens drabbning mot Woddys FC2 på Kilsta IPs konstgräs. Det är Ölme som har de största spelövertaget i matchen. Första halvlek förblir dock mållös.

Matchens första mål kommer i 56:e minuten genom Reza Shirazi.
I 81:a minuten ökar Ölme på ledningen genom Anel Alibasic. I slutet av matchen blir det en situation där Pontus Andersson tilldelas ett rött kort efter att tidigare haft ett gult. Men Ölme kontrollerar matchen bra och står som segare när slutsignalen ljuder.















Publicerad: 2023-06-01 00:01:53