Första advent med skyltsöndag

30 nov
1:a Adevent idag.
1:a Adevent idag.

I dag är det 1:a advent och det första ljuset i staken skall tändas. Dagen började med att vi får till Karlstad för besök på Ruds kyrkogård. Tända ljus vid min mormor och morfars grav. När det var klart blev det en sväng till Bergviks Köpcentrum. Såg där en massa melodifestivalen skivor från olika årtal, både eurovision, svenska finalen och en massa junior grand prix för 19.50/st. Så jag kompletterade mina samlingar lite.
H&M fick även dom ett besök av mig. Kom ut därifrån med en snygg rosa tröja. Hm… jag lovar. Jag kunde inte motstå den.

Julskyltning i Kristinehamn
Julskyltning i Kristinehamn

Sen bar det hem för lite mat för att sedan ge sig ut på skyltsöndagen här i stan. Mycket folk var ute på gatorna. Tyvärr lyste snön med sin frånvaro. Hade varit mysigt om det varit två decimeter snö. Men man fick ta det som det som det var.

Luciapressenation, julmarknader, glögg och pepparkakor vad det som erböjds på stadens torg och gator. Och stämningen var ganska bra. Lite snö hade ju som sagt inte skadat.


Publicerad: 2009-11-30 01:38:29

Torgny Melins skrällde i dansbandskampen

28 nov

Ja vad händer idag i dansbandskampen? Torgny Melins skrällde till och tog en guldstjärna framför ögonen på Sannex och Titanix. Jag är förvånad men glad för Torgny Melins skull. Inte trodde jag att detta skulle ske. Men som sagt så är det ju svenska folket som röstar. Och idag var det helt enkelt så att de övriga banden inte fick tillräckligt med röster för att hänga med till nästa vecka (förutom Titanix).

Shake först ut var stabila men det var något som jag inte kan sätta fingret på. Jag säger nästan som en viss jurymedlem. Mina fötter ville inte dansa. Visst lät det proffsigt men något var det som jag inte vet vad.

Uppsalabandet Sannex storspelade idag. Jag vet inte riktigt vad det är med Andreas röst men har han alltid haft den där breda stockholmskan när han sjunger. Låter stundtals lite för brett. Men det är lite coolt samtidigt att en ”skaunepaug” pratar skånska men sjunger på en helt annat dialekt. Det märktes att Sannex haft tid till att repa in låtarna. Dom satt som en smäck. Tryggt och stabilt. Och även om det inte räckte hela vägen så tror jag detta kommer genera flera speljobb för Sannex. Men ”gamla goa fina låtar” gjorde att jag inte kunde sitta still i soffan.

Men det var tufft in i det sista. Torgny Melins fick sin första guldstjärna med tre procent fler röster än förra veckans vinnare, Titanix som nu kom på andra plats. På tredje plats, endast fyra procent efter Titanix, kom uppsalabandet Sannex. Så det var otroligt jämt i dagens kamp.

Idag var det kul för Torgny Melins då dom fått en låt som dom verkligen verkligen utan svårigheter kunde ”dansbanda” till. oerhört kul att dom gör allt 100% live. Det är därför man bara hörde en sax i låten. Hade det varit en annat band som bara haft en sax hade dom nog den saxofonisten spelat sax till sig själv. Ja ni förstår säkert vad jag menar.

Konditorns har jag inte så mycket för. De må vara duktiga musiker men i denna floran av andra duktiga dansband så försvann dom. Inte mig emot. Sorry grabbar.

Sen kan jag delvis hålla med lite som någon jurymedlem sa att vissa band blir lite trista. Första gången blir kanon sen avtar det lite. Det är som att dom lever på sin rutin. Lite som Larz Kristerz förra året. Man visste ungefär hur det skulle låtar och det blev slentrian till slut.

Nåväl. Det blev en hoppig recension av denna dansbandskamp kanske.
Ha det gott till nästa kamp dansbandssverige.


Publicerad: 2009-11-28 23:33:49

Zekes debut-cd 2010

26 nov
Zekes kommande album  "En så'n natt"

Zekes släpper nytt album nästa år. Efter deras medverkan i dansbandskampen vet nu alla i dansbandssverige vilka Zekes är. Att innan medverkan i dansbandskampen ha skivkontrakt med Lionheart är stort. Som försmak på skivan bjuder jag här på singelspåret ”I ett fönster”.


Publicerad: 2009-11-26 21:14:58

Mackanz finns så klart på facebook

26 nov
Mackanz finns så klart på facebook
Mackanz finns så klart på facebook

Jag har fått en del förfrågningar om jag finns på facebook? Och svaret är JA det gör jag. Vill du lägga till mig som vän där är det bara att du kontaktar mig via min hemsida www.markuz.se å berättar jag vad jag heter om du nu inte redan vet det.

Jag var länge skeptisk och motståndare till facebook. Men en dansbandskompis i Arvika ”tjatade” på mig att jag skulle bli medlem där och det ångrar jag inte. Vad mycket vänner man hittat där och vad mycket nya kontakter man knutit tack vare facebook. En del kontakter har mynnat ut i jobb med. Alltid lika trevligt.


Publicerad:

Mina fina röda skor

26 nov
Mina röda Emerica Skor
Mina röda Emerica Skor

Hur manligt är det med röda skor på en skala 1-10. Oavsett vad svaret blir så bryr jag mig inte om det. Jag tycker dom är sååå fräcka.
Så till alla grabbar som funderat på färgglada skor kan jag bara säga; Tveka inte en sekund. Våga bryta av.


Publicerad:

Dansbandskampen rockar igen?

25 nov
Kommer det rocka i dansbandskampen? Foto: Pressbild
Kommer det rocka i dansbandskampen? Foto: Pressbild

Nu har vi kommit fram till program 6 i dansbandskampen. Konkurensen hårdnar rejält. På lördag står Uppsalas stoltheter Sannex på scenen tillsammans med Timrås högheter Shake och Konditorns från Stockholm för motstånden.

Dessa tillsammans med tidigare vinnare Torgny Melins och Titanix. Jag hoppas Torgny Melins fortsätter rada upp segrar. Men då gäller det til att dom sticker ut lite. Vågar göra lite mera än tidigare. Men jag vet att grabbarna kan. Dom som jag ser som största ”hotet” eller dom som kan slå ut dem är Shale från Timrå som har en stor skara fans i landet. Sannex har även fans. Men Uppsala är ju mer känd som en finkulturstad, så det ska väl mycket till om icke dansintresserade uppsalasannexfans ska rösta.

På lördag tävlar följande låtar.

Band 1: Shake
Förstalåt: ”Den jag älskar”
Andralåt: ”Love In An Elevator”

Band 2: Sannex
Förstalåt: ”Gamla fina låtar”
Andralåt: ”Night Of Passion”

Band 3: Konditorns
Förstalåt: ”Oj!… det hände igen”
Andralåt: ”Here I Go Again”

Band 4: Titanix
Förstalåt: ”It Must Have Been Love”
Andralåt: ”You Give Love A Bad Name”

Band 5: Torgny Melins
Förstalåt: ”Om och om och om och om”
Andralåt: ”Poison”

Vill man rösta ringer man eller sms följande:
Telefonröstning Kostnad 9:90 Kostnad 3:60
Band 1: Shake 099 320 01 099 220 01
Band 2: Sannex 099 320 02 099 220 02
Band 3: Konditorns 099 320 03 099 220 03
Band 4: Titanix 099 320 04 099 220 04
Band 5: Torgny Melins 099 320 05 099 220 05

– Ovanstående telefonnummer kostar 9:90/3:60 kr plus eventuell trafikavgift beroende på operatör och abonnemang.
– Av ovanstående telefonnummer som kostar 9:90 tillfaller Världens Barn-kampanjen netto 8:50 kr per samtal.

Sms-röstning Kostnad 9:90 Kostnad 3:60
Band 1: Shake Skicka 1 till 72999 Skicka 1 till 72211
Band 2: Sannex Skicka 2 till 72999 Skicka 2 till 72211
Band 3: Konditorns Skicka 3 till 72999 Skicka 3 till 72211
Band 4: Titanix Skicka 4 till 72999 Skicka 4 till 72211
Band 5: Torgny Melins Skicka 5 till 72999 Skicka 5 till 72211

– Ovanstående sms kostar 9:90/3:60 kr plus eventuell trafikavgift beroende på operatör och abonnemang.
– Av ovanstående sms-nummer som kostar 9:90 tillfaller Världens Barn-kampanjen netto 8:50 kr per sms.


Publicerad: 2009-11-25 19:02:29

Matz Bladhs gör entré med nytt album

25 nov
Matz Bladhs släpper ny cd
Matz Bladhs släpper ny cd

Matz Bladhs låter sig via hemsidan meddela att man dagen innan julafton släpper nya albumet ”Entré”. Matz Bladhs firar 40 år och gör det genom att släppa sitt 25:e album ”Entré”. Innehållet bjuder på nyskrivet material blandat med lite covers. Albumet produceras av Rutger Gunnarsson.


Publicerad:

Flytt på jobbet.

24 nov

Flytt flytt flytt. Nu har jag flyttat på jobbet igen. Jag tror att jag på dom åren vi varit i dom nya lokalerna har suttit på dom flesta platserna.

Men jag tror det blir bra. Hade folk hos oss som kopplade nätverket och fixade så vi fick ordning på det. Underbart bra blev det. Nu funkar allt som det ska och snabbt dessutom. Skrivare och alltsammans. Det som är kvar att fixa är lite uppdateringar på diverse saker. Sen kommer bli så bra.

Lunchen i dag bestod av kåldolmar med potatis och gräddsås. Hur gott som helst. Dock inga lingon till.


Publicerad: 2009-11-24 18:32:15

Intervju med bloggmackan

23 nov

Bloggen tog sig själv en intervju med ägaren till den samma.

Markuz - Ägaren av denna bloggen
Markuz - Ägaren av denna bloggen

Hej Markus, hur är läget?
Jo tack det är bara fint idag.

Du har bloggat ganska länge va?
Jag började ju skriva lite dagboksanteckningar på min första hemsida jag gjorde 2001, och sen dess har det rullat på. Sen i sommras så flyttde jag över samtliga dagboksanteckningar och gjorde en ”riktig” blogg av det

Hur kom du på namnet Mackanz?

Inte så svårt. Jag heter Markus men kallas för Mackan och dansbandar man till namnet så blir det Mackanz med Z på slutet. Jag tycker namnet är klockrent.

Okej, så vad handlar din blogg om då, vilka ämnen avhandlas?
Jag skriver om det mesta som rör dansband faktiskt. Sen skriver jag en del om vad jag själv pysslar med i livet. Det blir även lite modegrejer eftersom jag är intresserad av sånt samt lite andra aktuella saker som sker i vår vardag och mitt liv. Just nu är det en hel del om dansbandskampen.

Hur ofta uppdaterar du bloggen?
Det blir rätt ofta nu. Ungefär 1 inlägg per dag kanske. I bland mer och i bland mindre. Det är ju mer uppdateringar nu än förut. Då kunde det bli sporadiska inlägg. Men det är kul nu när man har en ”riktig” blogg som funkar som den ska.

Känner du att du kan skriva om allt i din blogg.
Ja det tycker jag. Med tanke på de saker jag skriver om så svar Ja. Jag drar mig inte för att skriva negativa saker, även om jag försöker hålla nere på det. Allt behöver ju inte vara glädje och solsken. Som detta med dansbandskampen nu. Där har det blivit lite eget tyckande och så, och det kanske inte glädjer alla banden. Men hittils har jag inte dragit mig för att skriva om något jag vill skriva om.

Får du någon respons på din blogg?
Nu är den ju ganska nystartad bloggen. Alltså som formen blogg, och alla har väl inte hittat hit än. Men jag får en hel del kommentarer på den via min facebooksida. Sen är det alltid kul med respons eftersom man då bet att någon läser och tycker om det man skrivit. Det hade varit värre om ingen skrivit något eller hört av sig.

Kan man förvänta sig några smaskiga scoops eller skandaler i bloggen?
Det vet man ju aldrig. Några avslöjande blir det kanske. Sen är det ju så att i den världen som kallas dansbandsvärlden så hör man ju en del. Men allt ska ju inte läckas ut medans annatl ska komma ut. Men det kommer inte bli skvaller enligt Se & Hör, Aftonbladet och Hänt Extra. Utan kanske mer scoop som att jag såg Scottshenrik köpa Hamburgare på Mc Donalds i Västerås kl 02:56

Följer du några andra bloggar?
Ja dert gör jag. De bloggar som jag personligen tycker är följvärda finns till höger i menyn. Bara att klicka.

Något mer du vill tillägga?
Ja att ni som besökare av bloggen inte ska missa min hemsida också www.markuz.se där det finns massor att se och läsa. Bland annat över 10 000 foton. Glöm inte det.

Tack för pratstunden Markus
Tack själv.


Publicerad: 2009-11-23 22:47:56

Dansa i Värmland

22 nov

Nedan följer lite tips på danser runt Värmland. De flesta av danserna kommer från Värmlands Turistråds hemsida samt diverse dansprogramsidor på internet. Samtliga danser publiceras med reservation för eventuella ändringar.

Dans på Forshaga Folkets hus en lördagkväll
Dans på Forshaga Folkets hus en lördagkväll

22/11 17.00-20.30 Folkets Hus Storfors – Leijons
22/11 17.00-21.00 Torsborg Edane – Spelfinkarna
22/11 18.00-22.00 Folkets Hus Kristinehamn – Casanovas
24/11 17.00-19.30 Träffpunkten Hagaborg Karlstad – Vainoz Orkester
27/11 21.00-01.00 Gustav Fröding Hotell Karlstad Flamingokvintetten
27/11 18.00-22.00 Folkets Hus Lesjöfors Danzells (PRO Dans)
28/11 21.00-01.00 Best Western Årjang Hotel Årjäng Under Ytan
28/11 20.00-01.00 Medborgarhuset Säffle – Highlights
28/11 21.00-01.00 Folkets Hus Forshaga – Micke Ahlgrens
29/11 17.00-21.00 Bygdens Hus Lysvik Lysvik – Matz Rogers
29/11 17.00-20.30 Folkets Hus Storfors – Leif Hermanssons
29/11 18.00-21.00 Holken Mariebergsskogen Karlstad – Jannez
04/12 21.00.01.00 Best Western Årjäng Hotel – Kenth Lövings
05/12 21.00-01.00 The Corner Arvika – Ingemar Dahls
05/12 21.00-01.00 Folkets Hus Forshaga Cavalkad
05/12 21.00-01.00 Best Western Årjäng Hotel – Kenth Lövings
06/12 17.00-20.30 Folkets Hus Storfors – Pär Norlings
08/12 17.00-19.30 Träffpunkten Hagaborg Karlstad – Traweling Swedes
11/12 21.00-01.00 Gustav Fröding Hotell Karlstad – Matz Bladhs
11/12 21.00-01.00 Best Western Årjäng Hotel – Vakant
11/12 18.00-22.00 Folkets Hus Storfors – Kennings
12/12 21.00-01.00 Best Western Årjäng Hotel – Nordinz
12/12 22.00-02.00 Stjernehallen Torsby Alvenfors
13/12 17.00-20.30 Folkets Hus Storfors – SoS Stickan och Stefan
13/12 18.00-22.00 Folkets Hus Kristinehamn – Sannex
18/12 21.00-01.00 Best Western Årjang Hotel – Vakant
18/12 18.00-22.00 Folkets Hus Lesjöfors – Löpsjötorparn´s (PRO Dans)
19/12 21.00-01.00 Best Western Årjang Hotel – Matz Rogers
19/12 21.00-01.00 Ritz Arvika – Arvingarna
19/12 21.00-01.00 Folkets Hus Forshaga – Jontez
25/12 18.00-21:30 Gruvan Grums – Elwins
25/12 21.00-02.00 Medborgarhuset Säffle – Haaks
27/12 18.00-22.00 Folkets Hus Storfors – Svantes
31/12 21.00-01.00 Gustav Fröding Hotell Karlstad – Yesterdays
31/12 21.00-01.00 Selma Lagerlöf Hotell & Spa Sunne – Nordinz
31/12 21.00-01.00 Best Western Årjäng Hotel – Kenth Lövings


Publicerad: 2009-11-22 18:36:16